Trzeci stopień

„Trzeci stopień” to debiutancka powieść Liselotte Roll, a zarazem pierwsza część nowej serii o inspektorze policji kryminalnej Magnusie Kalo. Streszczenie na okładce zapowiada wartką akcję i bardzo ciekawą fabułę.

W Sztokholmie, bo to tu dzieje się przeważająca część książki, znalezione zostają zwłoki odludka i lekko upośledzonego umysłowo mężczyzny. Wkrótce potem jego matka przebywająca w domu opieki zostaje zaatakowana przez nieznanego sprawcę i dotkliwie poparzona wrzątkiem. Żeby tego było mało, zaraz potem podpalony zostaje dom inspektora prowadzącego śledztwo w tej sprawie – Magnusa Kalo. Skoro sprawca decyduje się zaatakować najbliższych policjanta, śledztwo przestaje być już tylko pracą – staje się osobistą sprawą policjanta.

To powinno nadać rozpędu akcji a policjantowi trochę animuszu i werwy do działania. Niestety, tak jednak nie dzieje się. Fabuła jest niezła, ale jakby leniwa, sączy się pomału jak wysychający strumyczek w upale. Sam policjant – jest jeszcze młody i brakuje mu doświadczenia, co skutkuje tym, że popełnia liczne błędy. Do tego, choć stawką jest bezpieczeństwo jego rodziny, wszystko robi bez specjalnego zaangażowania i jakby od niechcenia. Autorka próbuje jak może, mieszając w śledztwo argentyńską juntę i tajemnicę z przeszłości, jednak wychodzi bardzo przeciętnie.

Liselotte Roll pomysł na powieść miała dobry, ale albo brak jej jeszcze doświadczenia w przelewaniu na papier swoich intencji albo po prostu powinna pozostać przy swoim dotychczasowym zawodzie – reporterki w dziale codziennym w prasie. Na razie nie przekreślam jej całkowicie – zobaczymy, jak poradzi sobie z kolejną powieścią.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s