Czy można umrzeć dwa razy?

Pamiętacie detektywa Larsa Martina Johanssona z serii książek Leif GW Persson? Niestety w „Umierający detektyw” główny bohater umiera, ale autor jest w super formie i musi jakoś pociągnąć serię dalej. Jego wybór pada więc na Everta Backstroma, trochę nieudolnego, trochę leniwego i grającego na dwa fronty policjanta. Choć jego etyce można dużo zarzucić, to trzeba przyznać, że cechuje go rzadko spotykany instynkt śledczego.

Nie inaczej jest w książce „Czy można umrzeć dwa razy”. Oto bowiem na małej wysepce na malowniczym jeziorze Malaren zostają odnalezione zwłoki kobiety. Badanie DNA szybko pokazuje, że zmarła to Tajka, która kilkanaście lat temu uzyskała szwedzkie obywatelstwo. Tylko co jej ciało robi w Szwecji, skoro zginęła ona w pamiętnym tsunami w Tajlandii, a jej ciało zostało spalone?

Inspektor Backstrom dość szybko wpada na trop zadziwiającej historii, ale jak ma pracować, skoro nikt nie chce mu wierzyć? Czy będzie w stanie udowodnić swoją teorię, skoro twarde dowody jej przeczą i nikt nie chce mu pomóc? A może będzie to jego pierwsza spektakularna wpadka?

Choć ta powieść do najcieńszych nie należy, czyta się ją zadziwiająco łatwo – autor podsyca niepewność kolejnymi zadziwiającymi zwrotami akcji a każdy z członków ekipy śledczej znajduje dowód na poparcie swojej tezy. Może dałoby się książkę odchudzić o parę zbędnych stron, ale po co, skoro jej lektura daje tyle przyjemności?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s