Dwaj żołnierze

dnia

Gabriel i Leon. Dwaj żołnierze. Obaj mają trochę ponad 20 lat a na swoim koncie wiele przestępstw. Obaj wcześnie zaczęli jako członkowie gangu terroryzującego przedmieścia Sztokholmu. Różnica między nimi jest tylko taka, że jeden z nich siedzi w więzieniu a drugi w dalszym ciągu jest nieuchwytnym członkiem gangu, szykującym się na wspólne akcje po wyjściu brata z odsiadki.

„Dwaj żołnierze”, bo taki tytuł ma ten kryminał duetu Anders Roslund i Borge Hellstrom, to kolejna część cyklu o Ewercie Grens i Svenie Sundkvist. Inna książka z tymi bohaterami, Bestia, choć trudna i przerażająca, była dla mnie rewelacją. Chciałam dać szansę i tej książce. Opis wydawał się ciekawy a ja na wakacjach miałam dużo czasu na czytanie. A jednak… dałam sobie spokój po około 50 stronach.

Nie dość, że książka jest brutalna to jeszcze autorom wydaje się, że będzie „lepiej”, jeśli każde słowo będzie przekleństwem. Tak nie jest… Jest nudno i bardzo przeciętnie. Niby coś się dzieje, niby Gabriel szaleje z kolejnymi napadami, rabunkami i wymuszeniami a Leon klnie na czym świat stoi i daje upust swojej agresji znęcając się nad kolejnymi więźniami, a jednak jest bardzo kiepsko…

Podobno powieść rozkręca się, ukazując nieznane oblicze współczesnej Szwecji i świat młodocianych gangów. Wydaje mi się, że można to jednak zrobić sprawniej, od początku nadając książce główny wątek a przede wszystkim, można bardziej zadbać o używany w książce język tak by wyważyć między brutalnymi realiami a koniecznością zachowania dobrego poziomu powieści. Nie znam szwedzkiego, więc nie wiem czy to wina kiepskiego przekładu czy samych autorów. Wyszło jednak kiczowato.

Lubię mocne książki. Tym razem jednak pasuję.

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s