Utracona

dnia

Karin Fossum gwarantuje zawsze dobre powroty. Jeśli zapamiętaliście jej książki jako dobre, to nieważne ile potem wody upłynęło i ile wy przeczytaliście potem dobrych książek – powrót do którejś z książek tej znanej szwedzkiej pisarki na pewno was nie rozczaruje. Tak było w moim przypadku z czytaną już kilka lat temu, a teraz odświeżoną, „Utraconą”.

Na poboczu drogi zostaje znalezione okropnie zmasakrowane ciało kobiety o egzotycznej urodzie. Co robiła w sennym miasteczku gdzieś w centralnej Szwecji? I czemu ktoś dokonał tak brutalnej zbrodni? Dość szybko okazuje się, że kobieta to nowo poślubiona żona starego kawalera z miasteczka, który pod wpływem zdjęcia z albumu postanowił pojechać do Indii i znaleźć sobie żonę. Nie zdążył jednak nacieszyć się z nowego stanu, bo przez splot różnych okoliczności nie mógł pojechać na lotnisko po żonę. Jej samotna podróż do nowego domu skończyła się tragicznie.

Karin Fossum pisze te kryminały, które pochłania się „za jednym zamachem”. Choć pióro ma lekkie, w jej kryminałach brak jest infantylizmów czy uproszczeń. Wręcz przeciwnie – autorka pokazuje, że prostym językiem można przekazać prawdziwą głębie charakterów i filozoficzne rozważania, nie tracąc przy tym nic z dynamiki dobrego kryminału.

Tak jest także z „Utraconą”, która od pierwszej strony zachęca do lektury. Ciekawa akcja, zmowa milczenia charakterystyczna dla małej miejscowości, interesująco pokazany warsztat pracy policji sprawia, że to jedna z tych książek, po które na pewno warto sięgnąć. Ciepłe, wyważone rozważania o miłości i więzach między rodzeństwem to prawdziwa wisienka na torcie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s