Wow!

dnia

Czy autor, który już niestety zmarł a nam się wydawało, że przeczytaliśmy już wszystkie jego książki co najmniej trzy razy może nas jeszcze czymś zaskoczyć? Okazuje się, że tak i to było na prawdę duże WOW! Najpierw było wielkie zdziwienie w bibliotece, gdy na półce z kryminałami odkryłam nieznaną mi wcześniej książkę Henninga Mankella, bo o nim tu mowa. A potem szok, że można napisać tak fascynującą książkę, której bohaterem nie jest Kurt Wallander. Po zakończeniu lektury zbierałam szczękę z podłogi, bo takiego końca, jaki zafundował nam autor w życiu bym się nie spodziewała! Wielki szacunek dla autora i świadectwo jego kunsztu pisarskiego, że nie jest autorem jednego bohatera i jednego rodzaju książek a tak doskonale odnalazł się w tak melancholijnej, pięknej powieści.

Tym razem cofamy się do odległych czasów początków XX wieku i pierwszej wojny światowej w pięknych, zimowych krajobrazach archipelagu sztokholmskiego. Główny bohater, Lars Tobiasson-Svartman jest inżynierem marynarki wojennej, który ma za zadanie dokonać pomiaru głębokości wód morskich i wyznaczenia alternatywnego kanału żeglugowego dla okrętów wojennych. W czasie jednej ze swoich misji zatrzymuje się na malutkiej wyspie archipelagu, gdzie spotyka młodą kobietę Sarę Fredrikę.  Znajomość z nią burzy jego uporządkowany świat a związek z żoną nagle okazuje się monotonny i bez przyszłości.

Którą z nich wybierze Lars? Do czego posunie się, aby zrealizować swoje marzenia? I czy uda mu się wreszcie wyznaczyć „największą” odległość? Może w życiu nie chodzi wcale o wyznaczanie odległości a o odnalezienie prawdziwej bliskości?

A może jednak należało z góry założyć taki koniec, jak wymyślił Mankell? Nie chcę zdradzać zakończenia, bo odebrałoby to dużo przyjemności czytania, ale doczytajcie do końca bo warto! Dla mnie „Głębia” była jedną z lepszych książek 2017 roku, a dla was może być fenomenalnym początkiem roku!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s