Psy gończe

dnia

Może to dlatego, że książkę czytałam na wakacjach, a może dlatego, że to po prostu dobra książka, fakt faktem „Psy gończe” Jorna Lier Horsta, zapewniają dobrze spędzony czas. Choć książka nie jest nowością na rynku, warto po nią sięgnąć, szczególnie jeżeli już wcześniej zetknęliście się z komisarzem Williamem Wistingiem (ja pisałam o nim już w Nim nadejdzie mróz).

Tym razem Wisting musi się zmierzyć ze swoją przeszłością i sprawą, która wydawała się już rozwiązana. Tym czasem na światło dzienne wychodzą nowe okoliczności, które wskazują na to, że Wisting wiele lat temu spreparował dowody. Zawieszony w wykonywaniu swoich obowiązków policjant, przekonany o swojej niewinności, zaczyna prowadzić swoje prywatne śledztwo.. Nie jest jednak sam, ponieważ w śledztwie wspierają go nie tylko dawni przyjaciele ale też, a może przede wszystkim, jego córka Line, poczatkująca dziennikarka śledcza. Ta para wpada na trop rozwiązania zagadki, ale okazuje się, że morderca jest na wolności i zagraża nie tylko im, ale też innym…  Czy zdążą dopaść sprawcę zanim on dopadnie kolejną ofiarę? Czy pozwoli to komisarzowi oczyścić się z zarzutów?

Wartka akcja to największy atut tego kryminału. Komisarz dość szybko zaczyna domyślać się, kto podmienił dowody, ale autor nie ujawnia tego czytelnikom, dzięki czemu do końca czytelnik pozostaje w niepewności i spodziewa się zagrożenia z każdej strony. Jednocześnie jednak główny bohater jest nieco przewidywalny, bo prowadzi swoje dochodzenie metodycznie i z charakterystyczną dla siebie rozwagą. Line z kolei jest jeszcze dość naiwna i nie uchroni się od popełnienia błędów.

Tytułowe „psy gończe” to policjanci i dziennikarze, którzy próbują dotrzeć do prawdy, lub do tego co uważają za prawdę, bez zważania na moralność i człowieka tuż obok. Warto przeczytać tą książkę chociażby dla tego przesłania, ale cała reszta też jest całkiem niezła.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s