Nim nadejdzie mróz

dnia

Ta książka to trochę początek końca i pożegnanie z komisarzem Kurtem Wallanderem. Tak jakby autor chciał nam ułatwić rozstanie z komisarzem, któremu towarzyszyliśmy przez lata w jego śledztwach. Bohaterką tej książki nie jest bowiem Kurt Wallander, a jego córka Lisa, która niedawno skończyła szkołę policyjną i wkrótce ma zacząć pracę na komisariacie w Ystad.

Zanim tak się jednak stanie, uwikła się w sprawę zaginięcia Anny Westin, przyjaciółki sprzed lat, z którą jednak obecnie nie uda jej się odbudować łączącej dawniej zażyłości. Lisa jako początkująca policjantka jest jeszcze nieco niezdarna i naiwna, więcej czasu zajmuje jej zrozumienie powiązań i tropów, którymi powinna podążać. Powieść jest przez to bardziej melancholijna, akcja jakby wolniejsza ale nie znaczy, że gorsza.

Wręcz przeciwnie, uważam, że intryga jest jedną z lepszych w całej serii i choć dość szybko dowiadujemy się kto stoi za całym złem – pozornie niezwiązanymi ze sobą wydarzeniami, podpaleniem zwierząt, kradzieżą dynamitu i brutalnym zabójstwem badaczki ścieżek – akcja rozwija się do ostatnich stron i trzyma naprawdę wysoki poziom (także adrenaliny czytelnika).

Choć książka pisana jest z perspektywy Lisy, to nie brakuje w niej także samego Kurta Wallandera, który jest głównym prowadzącym trudne śledztwo. Nowa perspektywa pozwala zrozumieć nam, a przede wszystkim samej Lisie, dlaczego ojciec był przez całe jej dzieciństwo nieobecny i trudny w kontaktach.  Pozwala także powoli zaakceptować fakt, że Kurta i jego przygód już wkrótce nie będzie, choć jest to trudne dla wiernego fana. Chociaż wiem, że autor już nie żyje, ciągle mam nadzieję, że odnajdzie się kolejna część Jego przygód. Tym czasem, nim i u nas nadejdzie mróz, warto sięgnąć po „Nim nadejdzie mróz” Mankella.

Jeden Komentarz Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s