Trzeci klucz otwiera wszystkie drzwi

dnia

Kryminały Jo Nesbo zasysają, wciągają na pierwszej stronie i wypuszczają na ostatniej, ale tylko na chwilę, bo od razu zapowiadają, że kolejna książka będzie jeszcze lepsza i zapewni jeszcze więcej bezsennych nocy.

„Trzeci klucz” (angielski tytuł „Nemesis”) to jeden z pierwszych kryminałów z cyklu z Harrym Hole. Harry dopiero się rozkręca, właśnie wyszedł z alkoholizmu, jego związek z Rakel jest na początku drogi a do jego zespołu w Wydziale Zabójstw dołącza młoda Beate Lohn, którą w jednej z kolejnych książek czekają ciężkie chwile a póki co wykazuje się swoją niezwykłą zdolnością – potrafi rozpoznać osobę, którą widziała przez sekundę 10 lat temu.

Tą sielankę zakłócą jedynie dwa wydarzenia – napad na bank, w czasie którego zamachowiec bez powodu zabija jedną z kasjerek oraz samobójstwo Anny, dawnej kochanki Harry’ego. Problem polega na tym, że feralnego wieczoru Harry odwiedził swoją byłą ale nie pamięta jak wieczór się skończył.  Jak więc można prowadzić śledztwo w sprawie napadu na bank, skoro zaczyna się podejrzewać, że samobójstwo Anny to jednak zabójstwo, a wszystkie ślady prowadzą do niego samego?

W książce jest wiele zwrotów akcji, oba śledztwa toczą się wartko, dowody pojawiają się i znikają. Jak to u Nesbo nie brakuje scen szaleńczych pościgów, strzelanin i pogoni za złoczyńcą na drugi koniec świata a Harry jest człowiekiem z krwi i kości, genialnym detektywem ale i popełniającym błędy, tak w życiu prywatnym jak i zawodowym.

Po angielską wersję kryminałów Jo Nesbo sięgnęłam drugi raz i drugi raz stwierdzam, że wersja polska jest dużo lepsza. Oczywiście nie mogę porównywać z norweskim oryginałem, jednak polskie tłumaczenie Iwony Zimnickiej to genialny majstersztyk a temu angielskiemu coś brakuje – w obu przypadkach mocne wrażenia gwarantowane.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s